DD24W7S043A00LF
DigiKey Part Number
DD24W7S043A00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD24W7S043A00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS SOLDER CUP
Detailed Description
24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C