DCV8W8S300H30LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
8 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
DCV8W8S300H30LF
DigiKey Part Number
DCV8W8S300H30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCV8W8S300H30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 8POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DCV8W8S300H30LF Models
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
30A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 8W8
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C