DCM37S300
DigiKey Part Number
DCM37S300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCM37S300
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DCM37S300 Models
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C