DCM37P500
DigiKey Part Number
DCM37P500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCM37P500
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DCM37P500 Models
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C