DC37P364TXLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-6515-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DC37P364TXLF |
Description | CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DC37P364TXLF Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold, GXT™ |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A per Contact |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Grounding Indents |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Copper Alloy |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |