DC25W3S500G00LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DC25W3S500G00LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DC25W3S500G00LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DC25W3S500G00LF Models |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Board Lock, Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Phosphor Bronze |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 25W3 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |