DBV9W4S300H30LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DBV9W4S300H30LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DBV9W4S300H30LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 9POS VERT SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 9 (5 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DBV9W4S300H30LF Models |
Category | Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40) |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A, 30A |
Connector Style | Features Board Lock |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Color Green |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |