DBV5W5P343G30LF
DigiKey Part Number
DBV5W5P343G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBV5W5P343G30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 5POS VERT SOLDER
Detailed Description
5 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DBV5W5P343G30LF Models
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
30A
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 5W5
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C