DBPV25S365GTLF
DigiKey Part Number
DBPV25S365GTLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBPV25S365GTLF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DBPV25S365GTLF Models
Category
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
1000V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C