DBO9W4S300G40LF
DigiKey Part Number
DBO9W4S300G40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBO9W4S300G40LF
Description
CONN D-SUB RCPT 9POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 (5 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DBO9W4S300G40LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A, 40A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Green
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 9W4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C