DBO5W5S500G30LF
DigiKey Part Number
609-DBO5W5S500G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBO5W5S500G30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 5POS R/A SOLDER
Detailed Description
5 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DBO5W5S500G30LF Models
Current Rating (Amps)
30A
Connector Style
Backset Spacing
0.458" (11.64mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C