DBO13W3S700G30LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DBO13W3S700G30LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DBO13W3S700G30LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DBO13W3S700G30LF Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A, 30A |
Connector Style | Backset Spacing 0.318" (8.08mm) |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Board Lock, Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Brass, Phosphor Bronze |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |