Image for DBMS13W3P300 is not available
DBMS13W3P300
DigiKey Part Number
DBMS13W3P300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBMS13W3P300
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Board Side
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Material
Brass
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C