DB25P565MTXLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
DB25P565MTXLF
DigiKey Part Number
DB25P565MTXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25P565MTXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DB25P565MTXLF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold, GXT™
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C