DAV7W2P500G30LF
DigiKey Part Number
DAV7W2P500G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV7W2P500G30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 7POS R/A SOLDER
Detailed Description
7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAV7W2P500G30LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 7W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C