DAV3W3P743M30LF
DigiKey Part Number
DAV3W3P743M30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV3W3P743M30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 3POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
DAV3W3P743M30LF Models
Current Rating (Amps)
30A
Connector Style
Backset Spacing
0.374" (9.50mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C