DAV3W3P500G40LF
DigiKey Part Number
DAV3W3P500G40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV3W3P500G40LF
Description
CONN D-SUB PLUG 3POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
DAV3W3P500G40LF Models
Current Rating (Amps)
40A
Connector Style
Backset Spacing
0.458" (11.64mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C