DAV3W3P300H30LF
DigiKey Part Number
DAV3W3P300H30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV3W3P300H30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 3POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
EDA/CAD Models
DAV3W3P300H30LF Models
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Current Rating (Amps)
30A
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 3W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C