DAV3V3P743M30LF
DigiKey Part Number
DAV3V3P743M30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV3V3P743M30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 3POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Female Sockets and Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAV3V3P743M30LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
30A
Connector Style
Backset Spacing
0.374" (9.50mm)
Connector Type
Plug, Female Sockets and Male Pins
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 3W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C