DAPV15S565GTLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 159
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
DAPV15S565GTLF
DigiKey Part Number
609-2831-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAPV15S565GTLF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
DAPV15S565GTLF Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Features
Board Lock
Voltage Rating
1000V
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C