DAP15S565CTLF
DigiKey Part Number
DAP15S565CTLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAP15S565CTLF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DAP15S565CTLF Models
Category
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Voltage Rating
1000V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C