DAO15S364GTLF
DigiKey Part Number
DAO15S364GTLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAO15S364GTLF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAO15S364GTLF Models
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Active
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C