DAM15S500M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
DAM15S500M
DigiKey Part Number
DAM15S500M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAM15S500M
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DAM15S500M Models
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C