DAM15S343 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 633
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Image for DAM15S343 is not available
DAM15S343
DigiKey Part Number
DAM15S343-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAM15S343
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DAM15S343 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Active
Ingress Protection
Harsh Environment
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C