DAM15S300
DigiKey Part Number
609-DAM15S300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAM15S300
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAM15S300 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C