DA7W2S700M30LF
DigiKey Part Number
DA7W2S700M30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA7W2S700M30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 7POS R/A SOLDER
Detailed Description
7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DA7W2S700M30LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Contact Material
Brass, Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 7W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C