Image for DA7W2S300A40LF is not available
DA7W2S300A40LF
DigiKey Part Number
DA7W2S300A40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA7W2S300A40LF
Description
CONN D-SUB RCPT 7POS VERT SOLDER
Detailed Description
7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
7.5A, 40A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
2
Contact Material
Brass
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C