DA7W2S300A00LF
DigiKey Part Number
DA7W2S300A00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA7W2S300A00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 7POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Material
Brass
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C