Image for DA3W3P300A30LF is not available
DA3W3P300A30LF
DigiKey Part Number
DA3W3P300A30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA3W3P300A30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 3POS VERT SOLDER
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Category
Contact Type
Power
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
30A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C