D50S24B6GV00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 115
In Stock: 8
In Stock: 80
In Stock: 86
In Stock: 676
In Stock: 609
In Stock: 530
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D50S24B6GV00LF
DigiKey Part Number
D50S24B6GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50S24B6GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
D50S24B6GV00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C