D50S24A6GV00LF
DigiKey Part Number
D50S24A6GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50S24A6GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D50S24A6GV00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C