D37P33E4GX00LF
D37P33E4GX00LF
D37P33E4GX00LF
DigiKey Part Number
609-5416-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37P33E4GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D37P33E4GX00LF Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C