D37P24A6GV00LF
D37P24A6GV00LF
D37P24A6GV00LF
DigiKey Part Number
609-5564-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37P24A6GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D37P24A6GV00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C