D37P13A4GX00LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 41
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D37P13A4GX00LF
D37P13A4GX00LF
D37P13A4GX00LF
DigiKey Part Number
609-5881-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37P13A4GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
D37P13A4GX00LF Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C