D25S81C4GX00LF
DigiKey Part Number
D25S81C4GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S81C4GX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D25S81C4GX00LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C