D25P24B6GV00LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | D25P24B6GV00LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | D25P24B6GV00LF |
Description | CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | D25P24B6GV00LF Models |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A per Contact |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Board Lock, Grounding Indents |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |