CD15S13E4RV09LF
DigiKey Part Number
CD15S13E4RV09LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD15S13E4RV09LF
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A PASTE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD15S13E4RV09LF Models
Category
Termination
Solder Paste
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C