BPS8B96FLD2C0Z1LF
BPS8B96FLD2C0Z1LF
BPS8B96FLD2C0Z1LF
DigiKey Part Number
609-5415-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPS8B96FLD2C0Z1LF
Description
CONN DIN RCPT 96POS
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Free Hanging (In-Line)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BPS8B96FLD2C0Z1LF Models
Category
Level, Class
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1.5A
Number of Positions
96
Number of Positions Loaded
All
Pitch
0.100" (2.54mm)