BPS8B21ACD2C0E9LF
DigiKey Part Number
BPS8B21ACD2C0E9LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPS8B21ACD2C0E9LF
Description
CONN DIN RCPT 21POS
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Free Hanging (In-Line)
Category
Level, Class
1
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Termination
IDC
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
1.5A
Number of Positions
21
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
14
Material - Insulation
Polyester Thermoplastic, Glass Filled
Pitch
0.100" (2.54mm)