98417-F61-12ULF
DigiKey Part Number
98417-F61-12ULF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98417-F61-12ULF
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
98417-F61-12ULF Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)