95278-101-26LF
DigiKey Part Number
609-5756-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-101-26LF
Description
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 26 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
95278-101-26LF Models
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact