88949-102LF
88949-102LF
88949-102LF
DigiKey Part Number
609-3560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
88949-102LF
Description
CONN RCPT BLADE PWR 8POS EDGE MT
 Datasheet
EDA/CAD Models
88949-102LF Models
Category
Termination
Press-Fit
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Layout, Typical
8 Power
Series
Features
Board Guide, Spacer
Packaging
Tube
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Receptacle, Female Blade Sockets
Color
Natural
Connector Style
Blade Power
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
8
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Rows
4
Voltage Rating
1000V