88945-102LF
88945-102LF
88945-102LF
DigiKey Part Number
609-2499-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
88945-102LF
Description
CONN RCPT 24POS EDGE MNT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Connector Receptacle, Female Sockets Board Edge, Through Hole, Right Angle Natural
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
88945-102LF Models
Category
Termination
Press-Fit
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Features
Board Guide, Spacer
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Color
Natural
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
24
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.079" (2.00mm)
Voltage Rating
1000V