78207-120HLF
DigiKey Part Number
609-2443-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
78207-120HLF
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
78207-120HLF Models
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Friction Lock
Packaging
Bulk
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Connector Type
Insulation Height
0.303" (7.70mm)