77317-812-18LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 53
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 18 position 0.100" (2.54mm)
77317-812-18LF
DigiKey Part Number
77317-812-18LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77317-812-18LF
Description
CONN HEADER R/A 18POS 2.54MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
77317-812-18LF Models
Contact Length - Mating
0.268" (6.80mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.190" (4.83mm)
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact