77313-824-10LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Samtec Inc.
In Stock: 33
Datasheet
Samtec Inc.
Datasheet
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
77313-824-10LF
DigiKey Part Number
77313-824-10LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-824-10LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77313-824-10LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.266" (6.75mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Series
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact