77313-124-24LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 11
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
77313-124-24LF
DigiKey Part Number
77313-124-24LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-124-24LF
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Length - Mating
0.266" (6.75mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Series
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact