77313-102-14LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 617
Datasheet
Similar
3M
In Stock: 54
Datasheet
Sullins Connector Solutions
In Stock: 11 099
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
77313-102-14LF
DigiKey Part Number
609-77313-102-14LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-102-14LF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77313-102-14LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Series
Overall Contact Length
0.465" (11.81mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact