69830-040LF
DigiKey Part Number
609-6076-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
69830-040LF
Description
CONN DIP HDR IDC 40POS VERT
Detailed Description
40 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Blue IDC 26-28 AWG, Stranded or Solid Through Hole
EDA/CAD Models
69830-040LF Models
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
40
Cable Pitch
0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch
0.100" (2.54mm)