68021-110HLF
68021-110HLF
DigiKey Part Number
609-3409-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
68021-110HLF
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
68021-110HLF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bag
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.190" (4.83mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
110V